Kuchnia jako użytkowa przestrzeń domowa ewoluowała w ciągu wielu ostatnich lat – w tym czasie stała się pomieszczeniem niezwykle ważnym i niekoniecznie wykorzystywanym tylko z myślą o przygotowywaniu w nim posiłków. Do udanych kulinarnych eksperymentów jednak niezbędna jest ergonomiczna aranżacja przestrzeni kuchennej – i o tym głównie pamiętać należy myśląc o wyposażeniu kuchni.
Podstawą wieloletniego późniejszego zadowolenia z użytkowania przestrzeni kuchennej, powinno być zachowanie tzw. trójkąta roboczego, czyli właściwych odległości między kuchenką, zlewozmywakiem oraz lodówką. Ergonomicznie urządzona kuchnia to taka, w której wszystko znajdować się będzie w zasięgu wzroku i ręki – czyli z łatwością sięgnąć będzie można po wszystkie niezbędne nam akcesoria i produkty.
Ergonomia w kuchni to także właściwe i maksymalnie wygodne ustawienie mebli i sprzętu AGD raz zachowanie pewnych niezwykle ważnych liczb – np. wysokość blatu roboczego według fachowców wynosić ma nie mniej niż 85 cm, przy zmywaniu i przygotowywaniu posiłków – od 90 do 100 cm. Z kolei np. płyta grzewcza znajdować ma się na wysokości 60 – 70 cm. I kolejne liczby – wysokość szafek kuchennych oscylować ma w granicy 85 – 90 cm, a pożądana i praktyczna odległość między blatem a szafkami wiszącymi wynosić ma od 55 do 60 cm.
Urządzając i wyposażając kuchnię warto więc pamiętać nie tylko o jej absolutnie obowiązkowych walorach estetycznych, ale przede wszystkim o tej ergonomii i funkcjonalności, o której napisaliśmy już wyżej.